Acılı Şekilli Yumurta

Hazırlama Süresi
15 Dakika
Pişirme Süresi
15 Dakika
Zorluk Derecesi
Hafif
Servis
12 kişilik
Yazar
Tarihi
6 Adet
Yumurta
2 Çay Kaşığı
Hardal
1 Su Bardağı
Mayonez
1 Yemek Kaş.
Kıyılmış Arpacık
1 Yemek Kaş.
Soğan
1 Çimdik
karabiber
1 Çimdik
Tuz
1 Çimdik
Kırmızı Biber
Acılı Şekilli Yumurta

Baharatlarla tatlandırılmış şekilli bir yumurta yapmaya ne dersiniz? Baharatlı ve acılı yumurta yapmak hem kolay hem de lezzetli olmasıyla beraber misafirlerinize ve ya kahvaltılarınıza görsel bir şölen sunar.  Bu tarifi uyguladığınız takdirde göreceksiniz ki misafirleriniz size bu mükemmel besini nasıl yapacağınızı soracak.

acılı yumurta (1)acılı yumurta (2)acılı yumurta (3)

 

  1. İlk olarak yumurtalarımızı tamamen pişene kadar kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra kaynattığımız tencerenin kapağını kapalı tutarak 2 dk kadar daha bekletiyoruz
  2. Yumurtaları tencereden çıkardıktan sonra soğuk su ile şoklamamız gerekecek. Sonrasında yumurtaları soyup ikiye bölüyoruz.
  3. Yumurtaları ikiye böldükten sonra kaşık yardımıyla sarısını alıyoruz. Beyaz kısımlarını ise servis tepsisine altına güzel bir örtüyle diziyoruz.
  4. Çatal yardımıyla sarısını püre haline getiriyoruz. Püre haline gelen yumurta sarısına tuz, karabiber, hardal ve kremsi kıvama gelecek şekilde mayonez ekliyoruz ve karıştırıp kremsi kıvama kavuşmasını sağlıyoruz.
  5. Kremşanti sıkma torbasına hazırladığıız içi kaşık yardımıyla doldurup yıldız ucuyla yumurtanın beyazlarının kayık kısmına doldurup kırmızı biber ekliyoruz.

Hiç Yorum Bulunamadı

Bir cevap yazın

Not: Yapılan yorumlarda reklam, hakaret ve küfür içerdiği takdirde tarifii.com yorum onaylamama ve silme yetkisini saklı tutar.

Yorum yapmak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.*

*
*